Huawei’den ArGesim’e onay

huaweiden argesim

Çorum TEKNOKENT yerleşkesinde hizmet veren ARGESİM Makina, güneş enerji sistemlerinde kullanılan Hava Gözlem İstasyonu için teknoloji devi Huawei şirketinden onay alarak “önerilen hava gözlem istasyonları” listesinde yer aldı. ARGESİM Makina Genel Müdürü İlhan Bora Serin, Seven Sensor markası altında ürettikleri Hava Gözlem İstasyonu’nun hem üretimini hem de satışını yaptıklarını belirterek son bir yılda 10 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Uluslararası alandaki en büyük başarılarının, dünya devi olan Huawei genel merkezinden onay alarak “önerilen hava gözlem istasyonları” listesinde yer almak olduğunu ifade eden İlhan Bora Serin, böylece Huawei’nin Seven Sönsörleri’nin kendi datalogerlarıyla uyumlu çalıştığını ve güneş enerji tesislerinde çözüm ortağı olduğunu tescillediğini vurguladı. Bu onayın Seven Sensor ürünlerinin dünyada kabul edilirliğinin kanıtı olduğunu vurgulayan Serin, şunları söyledi:

ULUSLARARASI ÜRETİCİLERLE UYUMLU

“Bunun yanında Seven sensörleri SMA, Kaco, Goodwe, Solar Edge gibi birçok uluslararası invertör üreticisinin ürünleriyle uyumlu çalışabilmektedir. Hava gözlem istasyonları meteorolojik verileri toplamak amacıyla çeşitli sensörlerin bir araya getirilip kontrol ve izleme yapılabilmesi için oluşturulan istasyonlardır. Güneş enerji santrallerinde enerji üretimi güneş ışınımı, sıcaklık ve rüzgâr gibi meteorolojik olaylarla doğrudan ilintilidir. Bu istasyonlar sayesinde santral sahibi tesisinin ne kadar enerji ürettiğini ve ne kadar enerji üretmesi gerektiğini gözleyerek, tesisinin performansını elde etmektedir. Eğer tesis düşük performansta çalışıyor ise tesiste bir sorun olduğu anlamına gelir. Tesis sahibi bu sorunları bulup gidererek zararının önüne geçmiş olur. Fakat bu sensörler tesisinde yok ise düşük performansta çalışan tesisinin olduğun anlayabileceği başka bir yöntem veya teknoloji yoktur. Bu durum zarar eden bir tesis demektir. Standard hava gözlem istasyonlarında şu sensörler bulunuyor: Işınım sensörü veya PV Piranometre, güneşten gelen Işınım miktarını w/m2 cinsinden ölçer. Ortam sıcaklık sensörü, santralin bulunduğu bölgenin sıcaklığını ölçer. Panel sıcaklık sensörü, güneş panellerinin altına yerleştirilir ve panel sıcaklığını ölçer. Rüzgâr sensörü ise rüzgar değerlerini hız ve yön olarak ölçen sensörlerdir.”

YENİ FABRİKA 3 AYA HAZIR

Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet verecek fabrikalarının inşaatının devam ettiğini söyleyen Serin, fabrikanın 3 ay içerisinde faaliyete başlayacağını açıkladı.“2018 yılında Çorum Teknokent yerleşkesine geçen firmanın Ar-Ge faaliyetlerine hız verdiğini kaşdeden Serin, “Bu çalışmalar ARGESİM’e ait uluslararası patentler doğmasını sağlamıştır. Çorum Organize Sanayi Bölgesi içerisinde inşaatı devam eden 2 bir 500 metrekare kapalı alana sahip olacak” diye konuştu. Serin, Ar-Ge faaliyetlerini ön planda tutan ARGESİM’in, genç ve dinamik bir mühendislik ekibinden oluşan firma bünyesinde 10 tane mühendis çalıştığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Sanayi Gazetesi